Energi og miljø

ZEG premiert i NEREC Innovation Awards

ZEG Power AS får muligheten til å presentere teknologien sin på en stor konferanse for grønn teknologi i Boston i høst.
Kontakt

Andresen, Bjørg

Spesialrådgiver

 

ZEG Power AS, et datterselskap som IFE eier i felleskap med Christian Michelsen Research (CMR), får som et av to selskaper muligheten til å presentere teknologien sin for investorer og aktuelle miljøer på en stor teknologi- og investorkonferanse i Boston i november.


- Jeg hadde ingen ambisjoner om at ZEG skulle vinne. Dette var veldig gledelig, sier forskningsdirektør Bjørg Andresen.

Høyeffektiv energiproduksjon

Utvikling av ZEG-teknologien er et samarbeidsprosjekt mellom IFE og CMR som startet for ti år siden. Ideen er å utvikle teknologi for høyeffektiv energiproduksjonen fra hydrokarboner uten CO2-utslipp.

Les mer om ZEG her

Andresen tror konferansen i Boston kan gi flere fordeler for selskapet.

- Det gir oss mulighet til å få et større nettverk og komme i kontakt med amerikanske investorer, sier hun.

Foto: Marthe Haugdal (IFE)

På NEREC: Forskningsdirektør Bjørg Andresen var på ZEG Power AS sin stand under NEREC-messen denne uken.

ZEG – Epokegjørende teknologi for CO2-fri energi

Fremtidsrettet energibedrift

Årets NEREC Innovation Awards skulle premiere nye fremtidsrettede energibedrifter, og var i forbindelse med NEREC-messen i Lillestrøm denne uken. ZEG Power ble premiert sammen med svenske Eco Spark AB. Den svenske bedriften fikk i tillegg til reise til Boston en sjekk på 150.000 kroner.

560 deltakere fra 30 land var til stede under årets messe der energipolitikk, energieffektivisering, klimateknologi og ikke minst utviklingen av fornybare energikilder var hovedtema.

Prisen ble delt ut av professor William S. Rosenberg ved University of Massachusets. Rosenberg er ekspert på å hjelpe nye selskaper i etableringsfasen.

Med representanter fra vindenergi, solenergi, energilagring og CO2-håndtering var IFE godt representert på den grønne fagmessen som ble arrangert for tredje gang.

Foto: Marthe Haugdal (IFE)
Hywind: Forskningssjef Per Finden viser en modell av den offshore vindmøllen Hywind på IFEs stand under NEREC-messen.

Side-alternativer