Kjernekraft og atomsikkerhet

Enlarged Halden Programme Group (EHPG) møte i Loen

EHPG-møtet 2008 ble holdt 18. til 23. mai. Årets møte var også en del av Haldenprosjektets 50 års markering
Kontakt

Wiesenack, Wolfgang

Forskningssjef

Øwre, Fridtjov

Prosjektleder

 

Enlarged Halden Programme Group (EHPG) møter er effektive hjelpemidler til å skaffe en bred faglig og sosial kontaktflate mellom Haldenprosjektets (Prosjektets) stab og representanter fra deltagerorganisasjonene i Prosjektet. Møtene benyttes ikke bare til å presentere Haldenprosjektets forsknings- og utviklingsresultater. Mange deltagerorganisasjoner benytter også disse møtene til å gi tekniske presentasjoner fordi deres resultater og budskap dermed når frem til et bredt internasjonalt sammensatt publikum. I løpet av en 3-årig avtaleperiode blir det i snitt arrangert 2 slike møter.

Årets EHPG-møte ble holdt på Hotel Alexandra i Loen i dagene 18. til 23. mai. Ikke uventet samlet møtet mange eksterne deltagere. Riktig nok inngikk årets EHPG-møte også som en del av Haldenprosjektets 50 års markering, men økt internasjonal interesse for å bruke kjernekraft som energikilde var nok hovedårsaken til den store deltagelsen. Forlenget levetid for eksisterende reaktorer og bygging av nye reaktorer med strenge krav til sikkerhet fører forsatt til sterkt behov for forskning innen reaktorsikkerhet.

ehpg2008-1.jpg ehpg2008-2.jpg

Årets EHPG møte ble holdt på Hotel Alexandra i Loen i perioden 18. - 23. mai.

Foruten representanter fra Prosjektets medlemsland, inklusiv Norge, var det i tillegg deltagere fra ytterligere 6 land. Særlig interessant var det at både India og Kina var representert. Sammen med Russland er disse landene på topp når det gjelder bygging av nye kraftproduserende reaktorer.

 

Plenumsforedrag

Møtet startet som vanlig med en plenumssesjon med 5 foredrag. Plenumsforedragene bar preg av historie og hvilken betydning Haldenprosjektets forskning og utvikling har betydd for sikkerhetsaspektet innen kjernekraftindustrien.  Javier Reig fra OECD/NEA i Paris sa at sikkerhetsforskning knyttet opp mot kjernekraftssektoren er et nøkkelord i deres arbeidsprogram. Siden OECD/NEAs stab er liten, er det viktig for dem å kunne initiere eller være med i internasjonale forskningsprosjekter. I så måte har OECD Haldenprosjektet vært en suksess som i 50 år har levert relevante forskningsresultater.

Ilkka Mikkola fra TVO i Finland holdt et foredrag om betydningen av Haldenprosjektets forskning for Finland og TVO. Her ble så vel brenselstester og arbeidet innenfor Menneske-Teknologi-Organisasjon(MTO)-sektoren nevnt. For hans egen del var det å kunne ta del i det gode orienteringsmiljøet under sitt opphold som secondee i Halden av særlig stor betydning. Hidekazu Yoskikawa fra Kyoto University i Japan ga en historisk oversikt over japansk menneske-maskin forskning. Særlig nyttig for denne aktiviteten har vært nære forbindelser til MTO-virksomheten i Halden.

Forskningsdirektør og assisterende prosjektleder Fridtjov Øwre holdt foredrag om HAMMLABs 25 års historie. Kee-Choon Kwon fra Korean Atomic Energy Research Institute (KAERI) holdt den siste plenumspresentasjonen. Han ga en kort oversikt over instrumentering og kontrollutstyr anvendt i Korea, samt planer for å videreutvikle slikt utstyr.

Parallellsesjoner

Resten av presentasjonene foregikk i to parallellsesjoner. Tradisjonen tro korresponderte det faglige innholdet i disse to sesjonene henholdsvis til de to hovedretningene i Haldenprosjektets forskningsprogram, nemlig brensel- og materialprøving og MTO-virksomhet. Felles for begge sesjonene var stort oppmøte. Møtesalene var til stadighet godt fylt opp. Tilhørerne brukte flittig anledningen til å stille spørsmål og å komme med kommentarer.

Sesjonen for brensel og materialprøving var delt inn i de faglige undergruppene, Testing og modellering av brenseloppførsel, LOCA relaterte undersøkelser, Materialstruktur og IASCC undersøkelser, Brensels- og kapslingskvalitet. Det var omtrent like mange eksterne som interne presentasjoner. En vekselvirkning mellom interne og eksterne foredragsholdere der henholdsvis testresultater og underbygging av nødvendighet og behovet for å utføre slike tester ble presentert, ga sesjonens faglige innhold et helhetlig preg.

Sesjonen for MTO var inndelt i de faglige undergruppene Visualiseringsteknologi, Menneskelig ytelse, Drift og vedlikehold av prosessanlegg, Sikkerhet og pålitelighet av systemer, Kontrollromsmodernisering og design og evaluering av grensesnitt mellom menneske og system. Også i denne sesjonen var det en stor andel eksterne presentasjoner slik at man fikk et godt innblikk i hva som rører seg innenfor dette fagfeltet på verdensbasis. Blant deltagerne i sesjonen hadde Electricité de France en stor delegasjon. Likeledes var representanter fra Instrumenterings og kontroll (I&C) avdelingen for kraftverkleverandøren AREVA.  Fra Norge utgjorde representanter fra Høgskulen Stord/Haugesund den største gruppen. De er spesielt interessert i å kunne anvende MTO-teknologi innen skipssektoren.

ehpg2008-3.jpg ehpg2008-4.jpg

Det var mange presentasjoner fra utenlandske organisasjoner.
Til venstre: Martin Kropik fra Czech Technical University, Tsjekkia i aksjon.
India er et land som satser på kjernekraft. Til høyre: Gopika Vinod fra Bhabha Atomic Research Centre snakket om metodikk for å forsikre seg mot at datamaskinbaserte systemer er innenfor pålagte krav med hensyn til sikkerhet og pålitelighet.

ehpg2008-6.jpg ehpg2008-7.jpg

Det ble også sørget for at de utenlandske deltagerne fikk oppleve norsk kultur og natur.

ehpg2008-8.jpgGaveoverrekkelse fra Russland til Haldenprosjektet i anledning 50 års markering. Stående fra venstre Vladimir Agapitov (JSC Chepetsk Mechanical Ålant, Russland), Yury Pimenov (JSC ”TVEL”) med mikrofon. Wolfgang Wiesenack (Haldenprosjektet) med mottatt gave og sittende, leder i Halden Group, Jan In de Beton (SKI, Sverige).

Side-alternativer