Olje og gass

Material- og korrosjonsteknologi

Innvendig korrosjon i olje- og gassrørledninger med CO2 og H2S er hovedaktiviteten i Avdeling for Material- og Korrosjonsteknologi.
Kontakt

Nyborg, Rolf

Avdelingssjef

 

Hovedaktiviteten er konsentrert om korrosjon i prosessutstyr og flerfase rørledninger for olje og gass. En annen spesialitet er kjemikaliehåndtering og utfelling av salter i systemer der det brukes glykol (MEG) for å hindre hydratdannelse i gassrørledninger. Avdelingen har bygget opp spesialisert forsøksutstyr for korrosjonsstudier som spenner over et bredt spekter av parametre med hensyn til temperatur, miljø og strømningsforhold.

Avdelingens evne til å gjennomføre forskning og utvikling på høyt nivå bygger på god kontakt med norske og internasjonale industrikunder, så vel som akademiske institusjoner. IFE har i mange år hatt et nært samarbeid med internasjonale oljeselskaper i deres kamp mot innvendig korrosjon i rørledninger. Utvikling av bedre testemetoder for evaluering og valg av korrosjonsinhibitorer har blitt en av de viktigste aktivitetene i avdelingen.

En kombinasjon av grunnforskning, store industriprosjekter og feltrelaterte oppgaver har gjort IFE til et internasjonalt velrenommert senter for forskning på innvendig korrosjon i olje- og gassledninger. Mer enn 80 % av arbeidet blir finansiert av oljeselskaper og leverandørindustri, og noen av de viktigste kundene er: Total, ConocoPhillips, Chevron, Saudi Aramco, Chevron, Petrobras, Shell, ExxonMobil, StatoilHydro og Aker Solutions.

IFE har et stort utvalg av laboratorieutstyr og kan tilby ulike typer korrosjonsforsøk. Flerfaseforsøk gjøres i samarbeid med  Avdeling for Prosess- og strømningsteknologi ved IFE.

Side-alternativer